Uverejnené Vložiť komentár

SERIÁL: MOTÍVY 0€ BANKOVIEK – 1.časť: MINIATUR WUNDERLAND

Eurosouvenírové bankovky zavítali na Slovensko v roku 2018. Ich hlavnou myšlienkou je zobraziť krásy Slovenska, najnavštevovanejšie a najznámejšie pamätihodnosti či pripomenúť si dôležité výročia a osobnosti, ktoré ovplyvnili našu krajinu. Avšak koncept 0€ bankoviek vznikol už v roku 2015 vo Francúzsku a postupne sa rozšíril do celej Európy. Bolo vydaných už viac ako 900 rôznych motívov bankoviek a každým mesiacom pribúdajú ďalšie.

Tím zberateľského e-shopu www.zberatel.org sa rozhodol vytvoriť sériu článkov, v ktorých Vám predstavíme rôzne 0€ bankovky a zaujímavosti o miestach, osobnostiach či výročiach, ktoré zobrazujú.

Dnes si predstavíme sériu bankoviek MINIATUR WUNDERLAND HAMBURG

Miniatur Wunderland je s rozlohou 1500m2 najväčšie modelové koľajisko na svete. Nachádza sa na severe Nemecka v prístavnom meste Hamburg, konkrétne v mestskej časti Speicherstadt, ktorá je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

História

Myšlienka vytvoriť modelovú železnicu sa zrodila v hlave jedného z bratov Braunovcov už v júli roku 2000. Pri potulkách švajčiarskym Zürichom narazil Frederik Braun na obchod pre modelárov, čo v ňom okamžite vyvolalo spomienky z detstva. Túžba splniť si detský sen bola čoraz silnejšia a silnejšia. Ešte v ten deň zavolal bratovi Gerritovi, aby mu oznámil novinu: “Ideme postaviť to najväčšie modelové koľajisko na celom svete!” Po zhodnotení ekonomickej a technickej stránky tohto projektu sa súrodenci zhodli, že do toho pôjdu. Cieľom bolo vytvoriť svet, ktorý by rovnako očaril všetkých členov rodiny a vlaky by boli len jeho súčasťou. Rovnakú dôležitosť teda dostala okolitá krajina, detaily či zakomponovanie rôznych životných príbehov.

O rok neskôr, v auguste 2001, boli hotové prvé 3 časti: Stredné Nemecko, Knuffingen a Rakúsko. Nič teda nestálo v ceste slávnostnému otvoreniu Miniatur Wunderlandu.

Súčasnosť

Dnes je Miniatur Wunderland jednou z najnavštevovanejších atrakcií nielen v Hamburgu, ale dokonca v celom Nemecku. K pôvodným 3 častiam pribudlo ďalších šesť: Hamburg, USA, Škandinávia, Švajčiarsko, Letisko Knuffingen, Taliansko a Benátky. Avšak to nie je všetko, v príprave sú už ďalšie dve témy: malebné Francúzsko s azúrovomodrým pobrežím Stredozemného mora a Monacké kniežatstvo. Dĺžka železničných tratí je závratných 15 400 metrov, po ktorých premáva až 1040 rôznych vlakov. Modelový svet je osvetlený až 389 tisícmi LED svetiel a celkové náklady na výstavbu už presiahli hranicu 21 miliónov eur.

Miniatur Wunderland určite stojí za návštevu. Okrem skvelého zážitku si z jeho návštevy budete môcť priniesť aj eurosouvenírové bankovky.

K dnešnému dňu existuje už 7 rôznych motívov. Najznámejšou bankovkou je bankovka s motívom nemeckého rýchlovlaku ICE, ktorá vyšla v celkovom náklade až 70 000ks a pravidelne je robená jej dotlač. Momentálne sú v predaji poradové čísla 50000 a vyššie.

0 Euro Souvenir bankovka - MINIATUR WUNDERLAND 2018-1 | HAMBURG
0 Euro Souvenir bankovka – MINIATUR WUNDERLAND 2018-1 | HAMBURG

Každoročne je však vydaná ešte minimálne jedna bankovka, ktorá pripomína nejaké výročie či zobrazuje istú časť modelového sveta. Takýchto bankoviek je až 6 a postupne si ich predstavíme:

  • 15 rokov Miniatur Wunderlandu: bankovka s označením XEHA 2016-2 bola emitovaná v limitovanom náklade 10000ks. Pripomína výročie 15 rokov od otvorenia modelového koľajiska a zobrazuje hamburský Hansestadt a nemeckú lokomotívu s označením DB Class 103.
  • Taliansko v Miniatur Wunderlande: v roku 2017 bola vydaná bankovka s označením XEHA 2017-3 v dvoch nákladoch po 10000ks. Každý náklad má však odlišnú rubovú stranu. Na bankovke je vyobrazená budova hamburskej filharmónie a Koloseum v Ríme.
  • Benátky v Miniatur Wunderlande: bankovka znázorňujúca benátsky most Ponte di Rialto, gondoliera či nemecký hrad Neuschwanstein sa dostala do obehu v počte 22400 kusov. Z toho 2 400ks je chybotlač – na bankovke je uvedený nápis MINIATURE WUNDERLAND, nie MINIATUR WUNDERLAND ako zvyčajne(chyba je spôsobená prekladom do angličtiny, miniatúrny je v angličtine miniature, v nemčine miniatur). Po zistení tejto chyby bola bankovka okamžite stiahnutá z predaja a vydaná nová, bezchybná emisia.
0 Euro Souvenir bankovka - MINIATUR WUNDERLAND 2018-4 | HAMBURG
0 Euro Souvenir bankovka – MINIATUR WUNDERLAND 2018-4 | HAMBURG
  • Benátky v Miniatur Wunderlande: ďalšia bankovka znázorňujúca talianske Betánky s označením XEHA 2018-5 vyšla až v prvej časti januára v limitovanom náklade 10000ks.
  • Lokomotíva E44: bankovka s označením XEHA 2019-6 vyšla už koncom decembra 2018 opäť v limitovanom náklade 10000ks. Hlavným motívom je ikonická nemecká lokomotíva E44.
  • “Horiaci daňový úrad”: najnovšia bankovka má označenie XEHA 2019-7 bola vydaná už v januári 2019 spolu s benátskou bankovkou v limitovanom náklade 10000ks. Zobrazuje horiacu budovu daňového úradu a požiarnikov, ktorí sa ju snažia uhasiť.

Najnovšie bankovky s označením 2018-52019-62019-7, ale aj staršie eurosouveníry 2018-4 a najznámejší motív s vlakom ICE zakúpite v našom e-shope.

Veríme, že sa Vám článok páčil a dozvedeli ste sa niečo nové o 0€ bankovkách. Taktiež budeme radi, ak nám do komentárov napíšete o akých bankovkách by ste sa chceli v budúcnosti dozvedieť viac.

Tím e-shopu Zberatel.org

Zdroje: EuroSouvenirSlovenskoMiniatur Wunderland

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *