Uverejnené Vložiť komentár

SERIÁL: MOTÍVY 0€ BANKOVIEK – 2.časť: La Réunion

Eurosouvenírové bankovky zavítali na Slovensko v roku 2018. Ich hlavnou myšlienkou je zobraziť krásy Slovenska, najnavštevovanejšie a najznámejšie pamätihodnosti či pripomenúť si dôležité výročia a osobnosti, ktoré ovplyvnili našu krajinu. Avšak koncept 0€ bankoviek vznikol už v roku 2015 vo Francúzsku a postupne sa rozšíril do celej Európy. Bolo vydaných už viac ako 900 rôznych motívov bankoviek a každým mesiacom pribúdajú ďalšie.
Tím zberateľského e-shopu www.zberatel.org sa rozhodol vytvoriť sériu článkov, v ktorých Vám predstavíme rôzne 0€ bankovky a zaujímavosti o miestach, osobnostiach či výročiach, ktoré zobrazujú.

Dnes si predstavíme bankovky z ostrova La Réunion.

O francúzskom ostrove La Réunion ste toho asi ešte veľa nepočuli. Nachádza sa v Indickom oceáne necelých 200 km juhozápadne od ostrova Maurícius a 1000 km východne od známejšieho Madagaskaru. Je jedným z piatich francúzskych zámorských departementov(z francúzskeho département d’outre mer) a zároveň jedným z 18 regiónov Francúzska. Svojou vzdialenosťou od európskeho kontinentu je nepochybne aj najvzdialenejším regiónom Európskej únie.

Île de La Réunion je ostrov vulkanického pôvodu s rozlohou približne 2500km2. Podľa údajov z januára 2019 je jeho populácia viac ako 860 tisíc obyvateľov a hlavným mestom je Saint-Denis. Tak ako kontinentálne Francúzsko, aj ostrov je súčasťou eurozóny a platí sa tu teda eurom. Oficiálnym jazykom je francúzština, no väčšina miestnych obyvateľov ovláda aj reunionskú kreolčinu. Na rozdiel od Paríža či iných francúzskych veľkomiest sa ostrov nachádza v časovej zóne UTC+04 a čas je tu teda posunutý o 3 hodiny dopredu.

Ostrov, o ktorom mnoho Slovákov ešte nepočulo a ešte menej ho navštívilo je skutočným rajom na Zemi. Skrýva mnoho zaujímavostí a drží niekoľko svetových rekordov. Poďme sa teda pozrieť prečo je La Réunion taký zaujímavý a aké bankovky z tohto ostrova už boli vydané.

Sopka Piton de la Fournaise

Pred 3 miliónmi rokov sa ostrov doslova vynoril z oceánu dôsledkom sopečnej aktivity. Piton de la Fournaise, jedna z najaktívnejších sopiek na svete, však formuje krajinu dodnes. Okrem nej sa na ostrove nachádza aj ďalšia sopka – Piton des Neiges. S nadmorskou výškou 3071 m.n.m je najvyšším bodom Indického oceánu, no svoju aktivitu ukončila už pred 120 storočiami. Oba vulkány sú súčasťou Národného parku La Réunion(Parc national de La Réunion), ktorý je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Piton de la Fournaise sa zobúdza v priemere každých 9 mesiacov, a chŕli lávu či sopečný prach znemožňujúci leteckú prevádzku na ostrove. Avšak mimo tohto obdobia je 2 631 metrov vysoký kolos najnavštevovanejšou atrakciou na Réunione. Na vrchol vulkánu sa môžete dostať pešo, na bicykli či dokonca na koni. Pre turistov je pripravené aj interaktívne múzeum Cité du Vulcan, v ktorom sa môžu dozvedieť viac o sopkách, vývoji a jedinečnosti tohto ostrova.

Motívom jednej z reunionských bankoviek je práve sopka Piton de la Fournaise počas erupcie. Bankovka má označenie UEMF 2018-1 a bola vydaná koncom roka 2018. Na bankovku s motívom vyhasnutého vulkánu Piton des Neiges si však ešte budeme musieť počkať.

Zaujímavosti

Myslíme si, že je nemožné zhrnúť do jedného článku to, čo tento ostrov ponúka. Aj napriek tomu by sme radi poukázali na pár pozoruhodností, ktoré robia Réunion tak zaujímavým miestom.

  • Názov Réunion skvelo zachytáva podstatu tohto ostrova. Stretávajú sa tu totiž rôzne kultúry a náboženstvá – žijú tu ľudia z Afriky, Madagaskaru, Európy či dokonca Ázie. Rozdiely medzi ľuďmi sú zdrojom bohatstva a vytvárajú kultúrnu rozmanitosť. V dnešnej napätej politickej situácii je teda Réunion skôr svetlou výnimkou a skvelým príkladom spolunažívania ľudí z rôznych častí sveta(slovo réunion znamená v preklade z francúzštiny stretnutie).
  • Každoročne sa v zimných mesiacoch preženú ostrovom tropické cyklóny. Aj vďaka nim Réunion drží viacero rekordov za najviac zrážok v istom časovom období. Napríklad v roku 2007 spadlo úctyhodných 5000 mm zrážok za 4 dni.
  • V poslednej dobe sa tento zámorský departement Francúzska preslávil aj útokmi žralokov. Od roku 2011 zaútočili na ľudí až 20-krát, z toho 8 útokov bolo fatálnych. Aj napriek tomu, že ostrov bol v minulosti vyhľadávanou lokalitou surferov, dnes je už surfovanie zakázané.
  • Ikonou ostrova je aj vanilka Bourbon. Po prvý raz sa vanilka objavila na Réunione začiatkom 19.storočia. Až do roku 1841 bolo jej pestovanie veľmi náročné a neprinášalo veľkú úrodu. V tom roku však mladý otrok Edmond Albius objavil proces manuálneho oplodnenia tejto rastliny a týmto spôsobom sa pestuje vanilka aj dodnes. Vanilkové struky sa zbierajú ešte zazelena, aby mohli prejsť špeciálnym procesom, ktorý uchová ich jedinečnú vôňu a chuť. Vanilku na ostrove zakúpite takmer v každom obchode so suvenírmi.

Bankovka s názvom Île de La Réunion zobrazuje to, čo je pre tento ostrov typické – kvety vanilky, tradičné domčeky nachádzajúce sa v horských oblastiach, vtáka reprezentujúceho rozmanitosti fauny na ostrove či mapku Réunionu. Eurosouvenír nesie označenie UEGH 2018-1(na obrázku je chybne uvedené UEGY).

Bankovky z tohto ostrova zakúpite aj v našom obchode.

Veríme, že sa Vám článok páčil a dozvedeli ste sa niečo nové o motívoch 0€ bankoviek. Taktiež budeme radi, ak nám do komentárov napíšete o akých bankovkách by ste sa chceli dozvedieť viac.

Tím e-shopu Zberatel.org

Zdroje: EuroSouvenirSlovenskoEuro-SouvenirscheineRéunionTravellerUnescoWmoHabiter-La-RéunionFrance

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *